پورتال سازمانی

پرتال سازمانی

پورتال هوشمند

معرفي منطقه شش عمليات انتقال گاز

انتقال گاز استخراج شده از  جنوب کشور ، سواحل و جزاير خلیج فارس به مبادي مصرف مقوله اي بسيار حائز اهمیت و استراتژیک مي باشد, که بخشی از این مأموریت خطیر را منطقه 6 عملیات انتقال گاز بر عهده دارد.

ستاد مرکزی این منطقه عملیاتی در شهر بندرعباس، بزرگترین بندر تجاری و پايتخت اقتصادي ايران اسلامي قرار دارد.

منطقه شش عملیات انتقال گاز،  از سال 1382 بعنوان يكي از مناطق دهگانه شركت انتقال گاز ایران، فعاليت خود را در بخش جنوب و جنوب شرق كشور آغاز كرده است و در حال حاضر رسالت راهبري،  بهره برداري، تعمير، نگهداري و حراست بيش از سه هزار و ششصد کیلومتر خط لوله فشار قوي گاز در قطرهاي مختلف از 4 الي 56 اينچ، تاسيسات تقويت فشار گاز و خطوط لوله سرچاهي را در محدوده استانهاي هرمزگان، كرمان، سيستان و بلوچستان و بخش هايي از استان يزد را بر عهده دارد.

 با توجه به رشد اقتصادی و وجود صنایع و نیروگاهها در مناطق جنوب و جنوب شرق کشور, عمده گاز انتقال داده شده در منطقه به مصرف بخشهاي صنعتي، اختصاص داده مي شود كه نشان از موقعيت استراتژيك اين منطقه دارد.

 بهره برداري بيش از 1850 متر خط لوله در بستر دريا از موارد مهمي است كه تعميرات و نگهداري آن احتياج به آموزش، برنامه ريزي و تجهيزات خاص دارد.

انتقال پاك، ايمن، پايدار و بهره ور گاز طبيعي با رعايت استانداردهاي زيست محيطي، رضايت مشتري، افزايش بهره وري انتقال گاز و حفظ و صيانت از دارائي هاي فيزيكي شركت بخشي از  اهداف مهم اين منطقه مي باشد.

اين منطقه، گاز تولید شده در پالایشگاه گاز سرخون و قشم، تاسيسات نم زدائي گورزين، پالايشگاه گاز هنگام، بخشي از گاز توليد شده پالايشگاه هاي پارس جنوبي و پارسيان را از طريق خط لوله هفتم سراسری و خط لوله 42 اينچ ارسنجان-رفسنجان منشعب از خط چهارم سراسري به مصرف كنندگان خانگي، تجاري، صنعتي و نيروگاهي در استانهاي تحت پوشش انتقال مي دهد.

اين منطقه با مساحتی حدود 433 هزار و 500 کیلومتر مربع معادل 26 درصد از پهنه سرزميني كشور عزيزمان، بعنوان وسیع ترین منطقه عملیاتی انتقال گاز کشور محسوب می گردد.

مراكز بهره برداري خطوط لوله این منطقه به منظور بهره برداري، تعمير و نگهداري بیش از سه هزار و ششصد کیلومتر خطوط لوله فشار قوی و تاسيسات كنترل فشار گاز از سال 1382 در شهرستانهاي بندرعباس و سيرجان، سال 1394 در شهرستانهاي ايرانشهر،كهنوج و گورزين و سال1396  در شهرستان کرمان به بهره برداري رسیده است . با توجه به چشم انداز شركت ملي گاز ايران در راستاي توسعه پايدار در استان سيستان و بلوچستان و انتقال گاز به تمام مناطق شهري، روستايي و صنعتي اين استان بويژه منطقه صنعتي مكران و چشم انداز صادرات گاز در آينده ، مراكز بهره برداري چابهار و زاهدان و همچنين توسعه خطوط انتقال گاز در جنوب استان كرمان و خط يازدهم سراسري را در دستور كار قرار دارد.

در منطقه شش عملیات انتقال گاز, سه تاسیسات تقویت فشار, بعنوان قلب تپنده صنعت گاز بر روی خط لوله 24 اینچ سرخون-رفسنجان به منظور جبران افت فشار گاز و افزايش توان انتقال آن، طراحي و احداث شده است.

تاسیسات تقویت فشار گاز آب شیرین در 55 کیلومتری شهرستان بندرعباس، تاسیسات تقویت فشار گاز تنگ نی در نزدیکی شهرستان حاجی آباد و تاسیسات تقویت فشار گاز سیرجان در کیلومتر 20 جاده سیرجان - بافت مورد بهره برداري قرار گرفته است و  7 ايستگاه تقويت فشار گاز نيز بر روي خط لوله هفتم سراسري طراحي شده كه در آينده اي نزديك اجرا و به بهره برداري خواهد رسيد.

هم اكنون توسعه خطوط لوله و تاسيسات تقویت فشار گاز و در نتيجه افزایش حجم انتقال گاز علاوه بر مصارف خانگي، انتقال گاز به بيش از 30 صنعت عمده نيروگاهي، پالايشگاهي، صنايع بالادستي، سيمان و صنايع معدني در چهار استان پهناور كشور، بیش از پیش موقعیت استراتژیک و حائز اهمیت منطقه شش عملیات انتقال گاز را نمایان می کند.

كاركنان تلاشگر اين منطقه که ترکیبی از نیروهای جوان، با تجربه، متعهد و متخصص مي باشند، با استقرار و بهره برداری از سیستم های نوین مدیریتی وظيفه خود را در راستاي انتقال پاک، ایمن، پایدار و بهره ور گاز طبیعی به نحو شایسته انجام می دهند.

 


5.7.14.0
گروه دورانV5.7.14.0